امام حسن مجتبي (ع):هيچ روز و سرنوشتي مانند روز و سرنوشت تو نمي باشد اي ابا عبدالله لا يوم کيومک يا ابا عبدالله YAHoO - تحقیق درباره حجاب (یاهو)
 

حجاب چیست ؟

 

حجاب یکی از احکام اسلامی است که برای پوشش مردان و زنان وضع شده‌است که درقرآن مورد اشاره قرار گرفته‌اند.


در طول همهٔ اعصار و در بسیاری از تمدن‌ها حجاب در شکل‌های گوناگون وجود داشته‌است

اسلام فقط حدود حجاب زن و مرد را مشخص کرده‌است. بدین معنا که مردان باید عورت خود را بپوشانند و زنان نیز باید بدن خود جز صورت و دو دست را به گونه‌ای بپوشانند که برجستگی‌های آن آشکار نگردد و تحریک آمیز نباشد

در جامعه عرب از روبنده استفاده می‌شده‌است و در جامعه ایرانی از چادر و چارقد استفاده می‌شده‌است استفاده از چادر در میان ایرانیان به دوران پیش از اسلام و به زمان اشکانیان و پس از آن ساسانیان باز می‌گردد

 

 

فلسفه حجاب

 

در نظر مردم مسلمان حجاب وسیله‌ای برای محدود کردن زن به خانه نیست بلکه حجاب وسیله‌ای برای حضور سالم زن در اجتماع است.ضرورت دیگر وجود حجاب از دیدگاه مسلمانان محدود کردن ارضای میل جنسی به محیط خانواده برای جلوگیری از فساد و بی بند و باری در جامعه است.در اسلام و قرائت شیعی تاکید خاصی روی اینکه حجاب شکل خاصی داشته باشد وجود ندارد،مهم آنست که معیارهای اسلام رعایت شود.

 

 

آیا هر محدودیتی بد است ؟

 

چند مثال ساده:

۱-فکرکنید ما چرا خودمان را در یک چهاردیواری به نام خانه محصور کزده ایم ؟ آیا این خانه ما را محدود نمی کند ؟ آیا اگر از زمین خالی برای زندگی استفاده کنیم فضای بیشتر و بهتری نداریم ؟ پس چرا با خانه سازی خود را محروم می کنیم ؟

جواب این است : هرمحدودیتی که بد نیست - این محدودیت حریم زندگی ما را از دستبرد افراد دیگر در امان نگه می دارد  مي‌کند؟مسلماً  ما درخانه احساس امنيت مي کنيم وخانه ما را ازشر دزدان يا سرما وگرما و...حفظ مي کند. پس هيچ کس نمي گويد که من درخانه اسير هستم وخانه مرا محدود مي کند دوست دارم هميشه درخيابان وبيابان زندگي کنم. وهمين لباسي که مي پوشيم، هيچ کس نمي گويد اين پيراهن يا شلوار مرا محدود کرده، دوست دارم لخت باشم، بلکه مي‌گويد اين لباس مرا حفظ مي کند. پس حجاب هم انسان را از نامحرمان وانسانهاي شهوت ران وهوس ران حفظ مي‌کند

 

۲-آیا وقتی که به یک بچه می گوییم که این کار را بکند و آن کار را نه او را محدود نمی کنیم ؟ آیا بهتر نیست به او نگوییم ؟

جواب این است : هرمحدودیتی که بد نیست - ما او را برای نجات از دست حوادث و اتفاقات و انسانهای شروری که در کمین او هستند محدود کرده ایم

 

۳-آیا وقتی با هر کسی ارتباط و دوستی برقرار نمی کنیم خود را محدود نمی کنیم ؟ بهتر است با هر کسی ارتباط برقرار کنیم و دوست شویم

جواب این است : هر محدودیتی که بد نیست - ما خود را در ارتباطاتمان محدود می کنیم تا استفاده های مادی و معنوی بیشتری از ارتباطمان بدست آوریم و خود را از گزند یک ارتباط بد نجات دهیم

 

۴. به اين مثال دقت کنيد. شما مي‌دانيد که سيمهاي برق داراي بار مثبت و منفي است يعني 2 تا رشته سيم وجود دارد که يکي مثبت و ديگري منفي است و اين سيمها داراي روکش پلاستيکي است زيرا اگر لخت باشند جرقه ايجاد شده و موجب آتش‌سوزي مي‌شود و لذا بوسيله روکش پلاستيکي بين 2 تا سيم حجاب قرار مي‌دهند تا موجب آتش‌سوزي و اتفاقات ناگوار نشود.

حال زن و مرد بيگانه همانند 2 رشته سيم مثبت و منفي هستند اگر بين آنها حجابي نباشد موجب فساد و خرابي مي‌شود.

 

۵. مثالي ديگر بزنم، تا زماني که درشيشه عطر بسته باشد، عطر داخل آن هم محفوظ خواهد بود ولي به محض اينکه چند ساعتي سرشيشه عطر برداشته شود عطر داخل آن مي پرد وتنها شيشه خالي بدون عطر مي ماند که کسي بدان ميلي ندارد يعني ديگرازآن استفاده نمي کنند.

وحجاب هم همانند سرشيشه عطر است که بوي خوش وزيبايي وحلاوت وطراوت زنها را حفظ مي کند وبا برداشتن حجاب، آن زيبايي وحلاوت هم از بين مي رود رمز زيبايي زنهاي مسلمان هم همين حجاب است.

 

پس زيبايي زن ودختر مسلمان درحجاب است نه در بي بندوباري وبي حجابي، آن که زيبايي نيست. زن تا مي تواند بايد زيبايي وآرايش خودرا براي شوهر وهمسر خود محفوظ دارد نه آنکه زيبايي خودرا مجاني نثار مردان نامحرم کند شما غنچه را درنظر بگيريد، هيچ کس هوس چيدن آن را نمي کند اما همين که غنچه بازبشود وزيبايي هاي خود را نمايان کند آن را مي چينند ووقتي هم که آن را چيدند، چند روزي هم ممکن است درجاي مناسب قرار دهند مثلاً دريک شيشه آب اما کم کم پژمرده وپرپرمي شود وآن وقت آن را درسطل آشغال مي اندازند همانطور وقتي که شما دختر عزيزم وديگر دختران اين جامعه اسلامي تا درحجاب باشيد همچون غنچه هستيد. هيچ‌کس هوس چيدن شما را ندارد. و دست طمع و تصرف به سمت شما دراز نمي کند اما همين که اين حجاب را کنار گذاريد مورد طمع ديگران واقع خواهيد شد.

 

 دختراني معصوم و نا آگاه که زيبايي خود را نشان دادند يعني از غنچه حجاب بيرون آمدند چگونه مورد تعرض مردان بولهوس قرار گرفتند و بعد از مدتي که از آنها استفاده کردند و خوش گذراندند آن دختران را که ديگر پرپر شده‌ بودند، بيرون انداختند و بعد موجب پشيماني آنها مي‌شوداگر پر طاووس را از او بگيري و عريان بشود چقدر زيبايي خود را از دست مي‌دهد. در حقيقت حجاب براي زن همانند پر براي طاووس است: پوشش براي شير زن آگاه چون پر بود که زينت طاووس است

 

حجاب در قرآن

 

در قرآن مجید بیش از ده آیه در مورد حجاب و حرمت نگاه به نامحرم وجود دارد.
یکی از این آیات، آیه 59 سوره احزاب است:« یا ایهاالنبی قل لازواجک و بناتک و نساءالمومنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یوذین و کان الله غفورا رحیما» (ای پیامبر، به زنان و دخترانت و نیز به زنان مومنین بگو خود را بپوشانند تا شناخته نشوند و مورد اذیت قرار نگیرند. و خداوند بخشنده مهربان است.)
حجاب به معنای یک پوشش سراسری است؛ یعنی زن باید همه اندامش پوشیده باشد تا همچون گلی لطیف از دسترس هوسرانان مصون و محفوظ باشد.
حجاب در لغت به معنای مانع، پرده و پوشش آمده است. استعمال این کلمه، بیش‎تر به معنی پرده است. این کلمه از آن جهت مفهوم پوشش می‎دهد که پرده، وسیله‎ی پوشش است، ولی هر پوششی حجاب نیست؛ بلکه آن پوششی حجاب نامیده می‎شود که از طریق پشت پرده واقع شدن صورت ‎گیرد.
حجاب، به معنای پوشش اسلامی بانوان، دارای دو بُعد ایجابی و سلبی است. بُعد ایجابی آن، وجوب پوشش بدن و بُعد سلبی آن، حرام بودن خودنمایی به نامحرم است؛ و این دو بُعد باید در کنار یکدیگر باشد تا حجاب اسلامی محقق شود؛ گاهی ممکن است بُعد اول باشد، ولی بُعد دوم نباشد، در این صورت نمی‎توان گفت که حجاب اسلامی محقق شده است.
علاوه بر این، در قرآن از انواع دیگر حجاب که در رفتار خارجی انسان تجلی می‎کند، نام برده شده است؛ مثل حجاب و پوشش در نگاه که مردان و زنان در مواجهه با نامحرم به آن توصیه شده‎اند.

 

 

+ نوشته شده توسط س.س در جمعه بیست و پنجم دی ۱۳۸۸ و ساعت 12:3 |